Pozytywny wpływ czytania dzieciom

Książki towarzyszą dzieciom już od najmłodszych lat życia, jednak to od nas w ogromnej mierze zależy czy nasze smyki znajdą na nie miejsce w swoim życiu. Czytanie niesie z sobą bogate i wszechstronne oddziaływanie na rozwój we wszystkich jego aspektach. Nie trudno już najmłodsze dziecko zaciekawić kolorowymi, piankowymi, materiałowymi czy piszczącymi ilustracjami, przez które pomagamy mu zrozumieć otaczający go świat. Dzieci naśladują odgłosy, wskazują interesujące je elementy a jednocześnie dotykając różnych faktur rozwijają zdolności manualne i koncentrację uwagi.
Z wiekiem naszego malucha korzyści płynących z czytania przybywa. Dziecko kilkuletnie lepiej koncentruje swoją uwagę na słuchanym tekście i poszerza zasób słownictwa. Emocje, które towarzyszą słuchaniu bajek rozwijają wrażliwość, zdolność empatii, uczą rozróżniania dobra od zła oraz kształtują pozytywne postawy moralne. Dodatkowo wspólne chwile poświęcone na czytaniu książek przez rodzica daje poczucie bezpieczeństwa i wzmacnia więzi rodzinne, dzieci czują się ważne i kochane.
Właśnie, dlatego nasze Przedszkole Smyk by pogłębiać zainteresowania czytelnicze naszych wychowanków nawiązało współpracę z Biblioteką Publiczna Gminy Nadarzyn. Biblioteka znajduje się w stosunkowo bliskiej odległości od naszej placówki, co pozwala nam na częste korzystanie.
Smyki regularnie uczęszczają na zajęcia biblioteczne, które prowadzone są przez Panią Annę Tarnowską. Przedszkolaki na lekcjach zwiedziły wszystkie zakamarki naszej biblioteki, zapoznały się z bogatym księgozbiorem literatury dziecięcej, regulaminem korzystania z czytelni i wypożyczalni, dowiedziały się także jak należy zachowywać się w miejscu takim jak te i nauczyły jak należy obchodzić się z książkami. By regularnie wypożyczać książeczki każda z grup naszego przedszkola ma założoną kartę umożliwiającą wypożyczanie odpowiedniej i interesującej literatury.
Prócz zajęć bibliotecznych dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniach autorskich m.in. osobiście poznaliśmy Joannę Papuzińską, laureatkę „Orderu uśmiechu”, wybitną pisarkę i autorkę wielu książek dla dzieci.
Dodatkowo by upowszechnić zwyczaj czytania książek w naszym przedszkolu prowadzona jest akcja „Rodzinne czytanie”, do którego serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców i bliskich, prowadzony jest także „Przedszkolny kącik wymiany książek” a nasze przedszkole działa pod patronatem Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.