Tradycje, zwyczaje i obyczaje wielkanocne

Wiele regionów naszego kraju ma zakorzenionych wiele tradycji , zwyczaj i obyczaj.

Współczesny obraz wychowania dzieci , nie zawsze jest wyposażony w wiedzę na temat kultury ludowej. Ważnym elementem kultury jest zapoznanie dzieci z panującymi w naszym regionie tradycjami. Dla rozwoju kultury społeczeństwa w każdym czasie ważne jest : co grupa chce zachować, z czego chce zrezygnować, a więc określają warunki naszego życia. Poznanie i zaakceptowanie tradycji kulturowych zależy od podstawy wychowywania młodego pokolenia, jak i odtwarzanie wzorów uznane za wspólne i poznane przez świadome działania.

My , żyjąc w pośpiechu codziennych zajęć i obowiązków zapominamy pokazać dzieciom, na czym polega tzw. magia świąt. Przygotowanie świąteczne w wielu domach kończą się na narzekaniu na ceny w sklepach, nieustanny bałagan w domu i duże nagromadzenie obowiązków zawodowych. Nie zastanawiamy się nad tym, jak dzieci widzą ten obraz, jak w ich pamięci zostają zapisane tradycje świąteczne.

Wróćmy pamięcią do naszego dzieciństwa, do rodzinnych spotkań przy stole, do domu pachnącego żurkiem z kiełbaską i jakami, do czasów kiedy spotkanie rodzinne było celebrowaniem czasu i nie myśleniem o dniu jutrzejszym. Przygotujmy z dziećmi wielobarwne pisanki, ileż to daje radości, śmiechu dla rodziców i dzieci.

Niech czas świat będzie czasem integracji rodzinnej, wspólnego spędzania czasu.

Nasze przedszkole w czasie świątecznym, również chce jakąś cząstka zagościć w Waszych domach. W dniu 18.03.2015 w Przedszkolu ,,Smyk” organizujemy warsztaty rodzinne, niech ten czas spędzony razem będzie czasem przygotowania do świat, niech na ustach naszych dzieciaków zagości uśmiech i radość ze spędzonego czasu. Niech to spotkanie zaowocuje pięknie przygotowanymi pisankami, które później stanął się ozdoba naszego stołu lub koszyczka.

Zachęcajmy nasze pociechy do pomocy w przygotowaniach świątecznych, wspólnie przygotowujmy koszyczek wielkanocny, nie zapominając o tym , aby opowiedzieć dzieciom o znaczeniu symboliki świat wielkanocnych.

Uczmy nasze dzieci że Wielkanoc to czas rodzinny, odwiedźmy wówczas naszych bliskich, zaprośmy do siebie gości. Niech to będzie czas spokoju, wszystkie kłótnie i waśnie powinny odejść w tym czasie w zapomnienie, a telewizor i komputer powinny zostać wyłączone.

Radujmy się spędzonym wspólnie czasem!!!